Házfelújítás lépésről lépésre
Házfelújítás lépésről lépésre
Hogyan kezdjünk hozzá?
Egy ház felújítása összetett és költséges projekt. A legtöbb lakástulajdonos az évek során szép folyamatosan korszerűsíti ingatlanát. Egyik évben tetőcsere, két év múlva homlokzat szigetelés. Ez ugyan azzal jár, hogy minden évben van valami tennivalója, de legalább nem egyszerre kell szétverni az egész házat.
Más a helyzet, ha egy felújításra szoruló házat vásároltunk vagy örököltünk. Ilyenkor – ha pénztárcánk engedi – érdemes minél több munkálatot egyszerre elvégezni, amíg még nem lakunk a házban.
De mégis milyen sorrendben?
Tartalomjegyzék
Lépésről lépésre útmutató felújításhoz
- lépés: A ház állapota
Különleges eset: energetikai felújítás
A leggyakoribb munkálatok
- lépés: A tervezés
Életminőség és design
Csináld magad: Ha magad intézed el, pénzt takaríthatsz meg
- lépés: Kérjünk ajánlatokat
- lépés: Finanszírozás
- lépés: A felújítás
- lépés: Elfogadás
Útmutató lépésről lépésre, felújításhoz
A felújítás megkezdése előtt még sok tennivaló vár ránk. Három aranyszabály rendet teremt a látszólagos káoszban:
- Alapos tervezés nélkül nem indul el az építkezés/felújítás.
- A sérülések javítása mindig elsőbbséget élvez.
- A felújítási munkákat legjobb kívülről befelé végezni.
Ezek az alapvető szabályok azért fontosak, mert a felújítási munkák egymásra épülnek. Nem sok értelme van új fűtési rendszer kiépítésének, ha az ablakok huzatosak, és addig ne csempézzünk, amíg nincsenek a helyükön a vízvezetékcsövek.
A felújítás tervezése, lebonyolítása és finanszírozása a legfontosabb. Ezért legelső lépés mindig a ház állapotának felmérése.
1. lépés: A ház állapota
Attól függően, hogy mekkora felújításra szorul az ingatlan, sokszor már szabad szemmel is láthatók a hibák: szivárgó tető, egyrétegben üvegezett ablakok, elavult redőnyök, nedvesség a falakon és/vagy a mennyezeten.
Vannak azonban olyan hibák is, amelyek szabad szemmel nem láthatók. Milyen állapotban van az elektromos rendszer, a vízvezetékek, a fűtési rendszer? Van-e sérülés a padló alatt vagy a tapéta mögött?
A laikusok nem tudják felmérni egy felújítandó, romos ház tényleges állapotát. Fontos, hogy keressünk egy szakembert: építészt, épületgépészt vagy generálkivitelezőt, aki tüzetesen átnéz mindent és írásos dokumentumban rögzíti a felmérés eredményét. Ez ugyan pénzbe kerül, de kihagyhatatlan tétel. E nélkül csak a sötétben tapogatózunk és találomra végezzük a munkálatokat.
Az állapotfelmérést követő tervezés a szakvélemény alapján végezhető el. Ez megmutatja, hogy milyen munkálatokat muszáj elvégezni, melyeket kell és melyeket lehet. A szakértő egyéb kérdésekben is tud tanácsot adni: szükséges-e statikus bevonása, vannak-e a házra vonatkozó pl. műemlékvédelmi előírások stb.
Különleges eset: energetikai felújítás
A szűkülő erőforrások, növekvő energiaárak és a tudatos energiafelhasználás idején különösen fontos az ún. energetikai felújítás. Ez estben nem elsősorban a ház javításáról és karbantartásáról van szó, hanem az energiahatékonyságról és egyidejűleg a lakókörnyezet javításáról.
A legfontosabb energetikai intézkedések a külső szigetelés, a hőszigetelő nyílászárók, redőnyök és ajtók alkalmazása, valamint a fűtési rendszer korszerűsítése.
A leggyakoribb felújítási munkálatok
Minden ház más és más, és az épületszerkezet korától és állapotától függően jelentős különbségek vannak a felújítási projektek között. Vannak azonban olyan területek, amelyeket bizonyos időközönként minden házon korszerűsíteni kell, és amelyek általában a legnagyobb munkákat jelentik a felújítás során.
Ezek a területek a következők:
- tető
- hőszigetelés
- nyílászárók
- fűtési rendszer
- villanyszerelés
- homlokzat
- víz- és csatornarendszer
2. lépés: A tervezés
Ha az ingatlan részletes felmérése után rálátásunk van a szükséges felújítási munkákra, akkor összeállíthatjuk az elvégzendő feladatok listáját, és azokat prioritás szerint rendezhetjük. A károk helyreállítása mindig elsőbbséget élvez. Ha a tetőt le kell cserélni, vagy a falakat szigetelni kell, ezek a munkák mindig a lista élén állnak. Ezután azok munkálatok következnek, amiket el kell végezni, de végszükség esetén későbbre is halaszthatjuk.
A lista végén legyenek azok a dolgok, amelyek nem szükségesek, de kívánatosak, mint például az otthoni automatika vagy a szauna az alagsorban. Figyelembe kell vennünk a ház alaprajzát is. A régi házakban gyakran vannak olyan helyiségek, amelyek már nem felelnek meg a mai kor követelményeinek. Ilyenkor az is előfordulhat, hogy falakat kell eltávolítani, esetleg újakat építeni.
A soron következő felújítási munkákat a lehető legrészletesebben kell megtervezni, és minden elvégzendő munkát listában kell feltüntetni. Így áttekintést kapunk az elvégzendő feladatokhoz, amihez máris kezdhetjük hozzárendelni a költségkeretet.
Életminőség és design
A nagyobb felújítási munkák tervezésekor gyakran figyelmen kívül hagyják az “apróbb” részleteket, de ezek fontosak az életminőség szempontjából. Sokan felújítjuk a házat, lakást és beköltözve jövünk rá, hogy a nappaliban nincs egy összefüggő falfelület, ahol két könyvespolc elfér egymás mellett. Vagy van egy gyönyörű fürdőszobánk, de a felmosóvödörnek nincs helye, így kénytelenek vagyunk a design fürdőkád mellett tárolni stb.
Lehet, hogy meghökkentően hangzik, de a legjobb, ha már a konkrét munkálatok megkezdése előtt megalkotjuk (vagy megbízunk a feladattal egy belsőépítészt, lakberendezőt) az egész lakás berendezett alaprajzát. Ennek segítségével biztosan jó helyen lesz minden kapcsoló, vízkiállás és konnektor.
Csináld magad! Ha nem vagyunk restek bepiszkítani a kezünket, sokat
spórolhatunk
Vannak olyan munkák, amiket bárki el tud végezni – az elhatározáson kívül semmi nem szükséges hozzá. Sem előképzettség, sem gyakorlat, sem ügyesség. Természetesen nem a villanyszerelésre vagy a tetőácsolat elkészítésére gondolunk, hanem elsősorban bontásra (pl. csempe, parketta, tapéta eltávolítása) és sitthordásra. Aki valaha is épített vagy felújított már, az tudja, hogy ezek igen jelentős tételek.
3. lépés: Kérjünk ajánlatokat
A következő lépés az egyes szakemberek konkrét ajánlatainak beszerzése, hogy áttekintést kapjunk a tényleges költségekről. Az interneten található költségkalkulátorok csak hozzávetőleges iránymutatást adnak. A szakemberek konkrét ajánlatai megmutatják, hogy milyen valós költségekre számíthatunk a felújítás során, így ezekből a számokból már konkrétan lehet tervezni, költségvetést készíteni.
Már az ajánlatkérésnél beleütközhetünk a „különböző mesterek vagy generálkivitelező” kérdéskörbe. A jelenlegi magyar szakemberállomány ismeretében mi mindenképpen a generálkivitelőt ajánljuk, aki egymaga árajánlatot ad az összes munkára és el is végzi vagy végezteti azt. Összehangolja a különböző mesterek munkáját, óriási terhet véve le ezzel a vállunkról. A mesterekkel való huzavona, szervezés, átszervezés, vita a felújítás legidegőrlőbb része.
4. lépés: Finanszírozás
Az elvégzendő felújítási munkák egyértelmű leírása esetén a várható költségek a beérkező árajánlatok alapján határozhatók meg. Mindig számoljunk rá legalább 10-20%-ot a várható költségekre. Legyünk nyugodtak afelől, hogy ez az összeg biztosan nem marad a zsebünkben! Nézzünk utána a hitelfelvételi és állami támogatási lehetőségeknek is!
A rendelkezésre álló költségvetéstől függően az elvégzendő munkák listája felülről lefelé haladva átdolgozható, átgondolható.
5. lépés: A felújítás
Amint a tervezés és a finanszírozás megtörtént, és szerződés aláírásával megbízzuk a szakembereket vagy generálkivitelezőt, kezdődhet a felújítás. Itt is fontos a pontos menetrend és ütemterv. Mivel a felújítási munkák egymásra épülnek, először a külső munkákat, például a tetőfedést, homlokzatszigetelést vagy az ablakcserét kell elvégezni. A villanyszereléssel, fűtéssel és vízvezetékkel foglalkozó szakmák ezután kezdenek dolgozni, mielőtt a belső teret véglegesre festik, burkolják stb.
Egy felújítás szervezési szempontból is összetett vállalkozás. Ha építészt, művezetőt vagy generálkivitelezőt nem bízunk meg a feladattal, a mesterek koordinálása a tulajdonos feladata, aki központi kapcsolattartóként működik. Ha módunkban áll, ruházzuk szakemberre ezt a feladatot!
6. lépés: Elfogadás
Ha végre a felújítás végére jutottunk, még egy fontos tennivalónk van: az átvétel. Minden esetlges hibát itt van módunk jelezni, amit a mesternek meghatározott időn belül ki kell javítania. Csak ezután állíthatják ki a cégek a végszámláikat. Soha ne fizessük ki a teljes összeget a munka elvégzése előtt! Ez esetben semmilyen eszközünk nem lesz a hibák kijavíttatására.
Ezzel befejeződik a felújítás, és a háztulajdonosoknak már csak a 7. lépés maradt hátra:
7. lépés: Éljen boldogan, pihenjen és érezze magát otthon!